Jak na hlubší a důvěrnější konverzace

Hluboké konverzace plné důvěry jsou pro kvalitní vztahy zásadní. To vědomí, že se můžete svěřit, druhý vás vyslechne a podpoří, to je k nezaplacení. 

A to stejné naopak. 

Pokud máte děti, určitě si přejete, aby ve vás měly důvěru a věděly, že u vás vždycky najdou podporu. Ale ne vždycky to tak je. Často si děti nechtějí příliš povídat, natož se svěřovat nebo si nechat poradit. Znáte to?

Jak tedy přispět k hlubším a důvěrnějším konverzacím beze strachu se svěřit? 

Co dělat (a nedělat), aby vás konverzace sbližovaly, spíš než abyste po nich cítili svíravý pocit, že se to úplně nepovedlo?

12 tipů pro hlubší konverzace

Díky kartám Podle sebe se můžete zlepšovat v komunikaci a naslouchání.

Zvlášť pokud budete dodržovat následující zásady:

1. Nalaďte se na druhého

Ještě než se pustíte do povídání, nalaďte se na energii druhého – zpomalte nebo zrychlete, přisedněte si k druhému nebo si oba stoupněte a udělejte cokoliv, co je vám v tu chvíli přirozené a pomůže vám to být s druhým na jedné vlně.

Čas s přáteli

2. Věnujte druhým plnou pozornost

Buďte tady a teď. Dáváte tím najevo, že druhý je pro vás důležitý a stejně tak je pro vás důležité, co říká.

Čas s dětmi

3. Naslouchejte

Máme dvě uši a jednu pusu. Naslouchejte více, než mluvíte. Není to samozřejmost a vždycky je příjemné, když nám někdo naslouchá. Dopřejte to ostatním.

4. Buďte zvědaví

Mějte skutečný zájem. Každý máme v hlavě jinou mapu světa, je zajímavé nahlédnout, jak to mají druzí.

Klíčová fráze, kterou si můžete v duchu opakovat, zní: “Hmm, to je zajímavé!”

5. Neskákejte do řěči

Nechte druhého domluvit. Uvědomte si, že nemusíte říct to, co vás napadlo. Pokud vám to dělá problém, vezměte si na pomoc mluvicí předmět – mluví jen ten, kdo jej má v ruce.

Technika indiánské hole
Vyzkoušejte také variantu známou jako indiánská hůl. Poté, co vám druhý předá mluvicí předmět, musíte nejprve shrnout, o čem mluvil, teprve pak pokračovat tím, co jste chtěli říct vy. Nezdá se to, ale budete muset více vnímat a naopak méně dbát na to, co jste chtěli říct vy. Často zjistíte, že to vlastně nebylo tak důležité, jak se to zprvu zdálo.
Vyzkoušejte a uvidíte, zážitek je nepřenositelný.

6. Doptávejte se

Pokud budete naslouchat s upřímnou zvědavostí, budete se přirozeně doptávat. Je to vítaným projevem zájmu. Ale neptejte se jen abyste se na něco zeptali, druhý to vycítí. Ptejte se na to, co vás opravdu zajímá.

7. Nehodnoťte

Pokud někoho odsuzujeme, je to proto, že ho dostatečně nechápeme. Nerozumíme jeho motivaci, touhám a strachům.
Takže když se přistihnete, že hodnotíte názory druhého, vraťte se ke zvědavosti a snažte se mu lépe porozumět. Nemusíte s ním nutně souhlasit, ale zkoumejte jeho mapu světa – “hmm, to je zajímavé!”.

Partnerské karty

8. Nekritizujte

Kritika způsobí, že se váš konverzační partner (parťák) začne bránit, případně ztratí chuť se svěřovat nebo si úplně povídat.
Můžete vyjádřit svůj názor, ale nejprve vyslechněte a dobře pochopte druhého.

9. Ano a ...

Kritika způsobí, že se váš konverzační partner (parťák) začne bránit, případně ztratí chuť se svěřovat nebo si úplně povídat.
Můžete vyjádřit svůj názor, ale nejprve vyslechněte a dobře pochopte druhého.

10. Neraďte

Pokud chcete dát radu, bude možná dobře míněná, ale pravděpodobně nevyžádaná. Ujistěte se proto, že je druhý ochotný radu vyslechnout. Někdy chce jen podporu a porozumění.


Toto je častým zdrojem nedorozumění mezi muži a ženami, kdy muži často radí ve chvíli, kdy žena potřebuje spíše vyslechnutí a podporu.

11. Nebojte se ticha

Když druhý domluví, nemusíte hned začít mluvit vy. Může být chvíli ticho. Možná jeho myšlenka potřebuje doznít. Dost možná k tomu po pár vteřinách něco dodá.

Pozorujte, jestli ještě přemýšlí o tom, co řekl. A i kdyby to pro vás bylo nepřirozené, napočítejte nejprve pomalu do pěti, než začnete mluvit.

V tomto vám také může pomoci mluvicí předmět.

12. Diskrétnost

Může pomoci ujistit druhého, že to, co vám řekne, nebudete sdílet s dalšími lidmi. To se hodí obzvláště v rodině, ale nejen tam. Musíte to pak samozřejmě dodržet, jinak ztratíte důvěru a bude se vám velice těžko obnovovat.

Samozřejmě je vhodné dodržovat přiměřenou diskrétnost, i když si to přímo neslíbíte. Pozor, že druhý může vnímat téma jako citlivé a osobní, i když vám se to tak nezdá. Proto buďte se sdílením dále vždy opatrní.

Podporujeme lidi, aby žili více podle sebe

Nekoupili jste karty na našem e-shopu, ale chcete se dozvědět, když přidáme novou edici karet nebo jiný produkt Podle sebe?

Napište nám svůj e-mail a my vám dáme vědět.

Sem tam vám také pošleme pár inspirativních myšlenek k životu podle sebe.

.